• Uživatelské galerie V.I.P.
 Arielll
Chcete zde být uvedeni?

Kokosové mléko

Moderátoři: Arielll, Petraend

Kokosové mléko

Nový příspěvekod Arielll » 17. září 2015, 20:21

Myslím, že kokosové mléko je tak specifické, že si zaslouží samostatné téma i když ho zmiňuji zde.

Kokosová palma je vlastně takový malý zázrak. Má opravdu široké uplatnění. Když se nařízne její květenství, vytéká z něj velké množství sladké mízy. Z ní se vyrábí kokosový nebo-li palmový cukr. Dále pak kokosové víno a jeho destilací pálenka zvaná arak.

Z obalu kokosového plodu se vyrábí lana, rohože, koberce apod (to je ta vláknitá část) a z té tvrdé skvělé dřevěné uhlí.

Z té bílé části vzniká povařením kokosové mléko nebo nastrouháním a usušením námi známá kokosová moučka. Pokud se pomele na jemný prášek máme kokosovou mouku. Neplést si ho s tekutinou, která je uvnitř neotevřených ořechů. Jedná se o kokosovou vodu, kterou je dutina částečně vyplněna.

Takže kokosové mléko získáme buď z čerstvé nastrouhané nebo nadrcené dužniny rozmixované s vodou a jejím následným vylisováním a nebo pokud máme kokosovou moučku, tak po její povaření ve vodě a následným vylisováním.

Kokosové mléko je vhodné konzumovat při přemnožení kvasinek v organismu.

Složení kokosového mléka

V jednom hrnku kokosového mléka je podle způsobu výroby a podle použitého poměru kokosové dužniny a vody obsaženo 5 až 8 g bílkovin, 6 až 25 g sacharidů, 5 až 7 g vlákniny a 40 až 60 g tuku. Kokosové mléko je také zdrojem polyfenolů, antioxidantů, vitamínů řady B (kromě B2 a B12), vitamínu C, kyseliny listové, vápníku, hořčíku, železa, draslíku a zinku.

Kokosové mléko neobsahuje transmastné kyseliny. Studie, které prokázaly negativní účinky kokosového tuku na zdraví, byly prováděny s částečně hydrogenovaným (ztuženým) a rafinovaným kokosovým olejem, jejich závěry tedy nelze vztahovat na kokosové mléko a za studena lisovaný kokosový olej. Převážnou částí tuků kokosového mléka jsou totiž sice nasycené tuky, ale většinu z nich tvoří triglyceridy (sloučeniny glycerolu a mastných kyselin) se středně dlouhými řetězci. Ty nezpůsobují kardiovaskulární onemocnění, nemají negativní účinky na zdraví, dokonce jsou zdraví prospěšné, mají vyšší sytivost než jiné tuky. Jsou podobné tukům mateřského mléka, takže je mléko bez problémů použitelné i pro malé děti.

Mastné kyseliny se středně dlouhými řetězci obsahují 8 až 14 atomů uhlíku (C8 - C14). Pro jejich trávení není potřeba žluč, jsou tedy velmi dobře stravitelné, vstřebávají se v tenkém střevě přímo do krve bez nutnosti štěpení a reesterifikace. V játrech jsou snadno oxidovány a slouží jako zdroj energie, neukládají se do tukové tkáně, nezvyšují hladinu LD cholesterolu. Mají protizánětlivé účinky a podporují správnou funkci imunitního systému. Polovinu mastných kyselin kokosového mléka tvoří kyselina laurová (C12), ta má baktericidní účinky a zvyšuje vstřebatelnost vápníku a hořčíku.
Zdroj ohledně složení najdete zde.

V oblasti tropů a subtropů, hlavně v jichovýchodní Asii, Tichomoří, Karibiku, Jižní Americe, jihovýchodní Africe a na Madagaskaru je používáno již po staletí a je naprosto běžnou a denní součástí místní kuchyně.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kokosový ořech vlastně vůbec není ořech, ale zaoblená trojboká peckovice. Ale budeme mu i nadále říkat ořech. Zní to líp než kokosová peckovice. :smich:
Na ořechu se nacházejí tři otvory. Jsou to klíčkové otvory. Dva jsou slepé, ale přes ten třetí se velice snadno dostanete do ořechu. Do něj lze zasunout brčko.

Kokosový ořech pak rozbijte např. kladivem nebo ho dejte do igelitové tašky a udeřte jím o schod. Pokud se vám tyto násilné techniky příčí, dejte ořech do zapékací misky a vložte do trouby vyhřáté na 180°C. V rozmezí 10 - 20 minut by měl sám puknout. Pokud ne, tak do něj mírně ťukněte kladivem.

Jestliže však chcete získat ořech jako RAW potravinu, budete muset použít pouze hrubou sílu.
Dužninu vyloupněte a pomocí škrabky odstraňte hnědou slupku.

A teď návod na výrobu vlastního kokosového mléka.

Dužnina je hůře stravitelná a neměla by se konzumovat společně s mléčnými výrobky. Tuky obou potravin jsou rozdílné a naše tělo musí vyvinout více úsilí na to, aby obojí najednou zpracovalo.
Kokos vybíráme tak, že s ním zatřeseme. Mělo by v něm být slyšet šplouchání kokosové vody. Pokud tomu tak není, je buď už příliš starý a nebo má někde prasklinu kudy voda unikla. Neměl by být nikde plesnivý a neměl by na sobě mít žádné skvrny, kromě tří klíčkových otvorů.

• 1 zralý kokos
  • cca 500 ml horké vody

Rozmixovat a přecedit přes pláténko. Čím méně vody dáme, tím bude mléko hustší. Pokud chceme mléko na vaření je méně tekutiny žádoucí.
Nemáme-li čerstvý kokos, můžeme mléko připravit i z kokosové moučky (klasický strouhaný kokos - kvalitní).

• 150 g strouhaného kokosu
  • cca 500 ml vody

U této varianty kokos namočíme na 8 - 12 hodin do vody. Postup je pak stejný jako u čerstvého kokosu.
Takto připravené mléko vydrží v lednici 3 - 4 dny. Před použitím je třeba ho protřepat nebo zamíchat.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A teď logická otázka. Proč se s tím dělat (i když ono to zase tak pracné není)?

Protože na trhu není zase tolik kokosových mlék, která by neobsahovala přidanou chemii. A já tento produkt konzumuji protože je zdravý a nechci v něm nacházet ani konzervanty, ani antioxidanty a ani zahušťovadla. A přesně tento koktejl chemie se ve většině výrobků na našem trhu nachází.

Moc pěkný článek ohledně kokosového mléka a pomoc při výběru toho pravého najdete zde.

Já z vlastní zkušenosti doporučuji tyto:

Kokosové mléko Aroy 1 l
cena cca 95,-
Složení: Kokosový extrakt 60%, voda.

Alnatura 400 ml
cena cca 50,-
Složení: Kokosový extrakt 60%, voda.

Rapunzel 400 ml
cena cca 75,-
Složení: 57% jádra kokosových ořechů, 43% voda.

Rinatura 400 ml
cena cca 60,-
Složení: kokosový extrakt 60%, kukuričný škrob, guarová mouka, xanthan, kys.citrónová.

Tady už jsou přidané složky navíc. Guarová mouka může u citlivých jedinců způsobovat při styku s pokožkou kopřivku. Je to sice přírodní produkt, ale vyskytují se na něj alergie. Ovšem, kdo je bez alergií pro něj je toto mléko bez problémů použitelné.

EcoMil 200 ml - smetana
cena cca 42,-
Složení: kokosový extrakt 60 %, voda, guarová guma, přírodní kokosové aroma.

Bio kokosové mléko Ma´s 400 ml
cena cca 75,-
Složení: kokosový extrakt 50 %, voda, stabilizátor guma guar (E 412).

Stejný problém jako u předešlého.

Kokosové mléko Welt partner 160 ml
cena cca 55,-
Složení: kokosový ořech 60%, voda 39,65%, zahušťovadlo: guma guar 0,33%.

Opět guar a navíc dost drahé na to jak je malé.

Exotic food 400 ml
cena cca 50,-
Složení: kokosová šťáva 60%, pitná voda, antioxidant E223, zahušťovadlo guma guar E412, emulgátor E435, stabilzátor E466

A tady už nám začínají exempláře obsahující antioxidant disiřičitan sodný a méně tragický E435 - Polyoxyethylensorbitanmonostearát a E466 - Karboxymethylcelulózu. Ani ty já ve svém kokosovém mléce nechci.

Albert Quality 400 ml
cena cca 35,-
Složení: kokosové mléko, E223 disiřičitan sodný, E412 guma guar, E415 xanthan, E473 - Estery sacharózy s mastnými kyselinami, E466 - Karboxymethylcelulóza.

First dragon 165 ml
cena cca 35,-
Složení: šťáva z kokosového ořechu 60%, voda, zahušťovadla guma guar a xanthan, emulgátor polysorbát 60, konzervant disiřičitan sodný.

Tesco Ingredients Kokosové mléko 160ml
cena cca 60,-
Složení: kokosový extrakt 60 %, Voda, Stabilizátory (guma guar, karboxymethylcelulosa), Emulgátor (polysorbát 60), Antioxidant (disiřičitan sodný).
Navíc prý může obsahovat stopy suchých skořápkových plodů a arašídů. :nechapu:

Royal Thai 400 ml
cena cca 60,-
Složení: kokosové mléko, voda, stabilizátor, emulgátor.

Chaokoh 400 ml
cena cca 40,-
Složení: voda, kokosový extrakt, stabilizátor (E412, E466), emulgátor (E435), antioxidant (kyselina citrónová, E224), obsahuje oxid siřičitý.
Arielll
Administrátor
Administrátor
Zdomácnělý(á)
Zdomácnělý(á)

Obrázky: 2483
Zůstatek v hotovosti: 7342.03
V bance: 8053.37
Věk: 45
Křestní jméno: Marcela
Specializace: figurky

Re: Kokosové mléko

Nový příspěvekod kvitek » 18. září 2015, 10:35

Za sebe jednou za čas doporučuji koupit čerstvý mladý, tedy zelený kokos. V obchodech se dá koupit osekaný do diamantového tvaru. Cena je bohužel přehnaná kolem 100 Kč, ale za to je to minerálová bomba. "Voda z mladého kokosu hydratuje, léčí, posiluje imunitu, omlazuje pleť, zpomaluje stárnutí." Řádně jej vychlaďte a pak cucejte brčkem. Dužnina je v kokosu také, i když většinou tenká a spíš rosolovitá a má méně vyzrálou chuť než z ořechu s pevnou skořápkou.
kvitek
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel

Obrázky: 522
Zůstatek v hotovosti: 496.23
Věk: 36
Křestní jméno: Lenka

Nový příspěvekod Arielll » 18. září 2015, 11:06

A kde ho Lenko kupuješ? Na internetu jsem o nich četla, ale v obchodech je nikdy neviděla.
Arielll
Administrátor
Administrátor
Zdomácnělý(á)
Zdomácnělý(á)

Nový příspěvekod Mercedes » 18. září 2015, 11:53

Já ho viděl párkrát v hypermarketu, ale nejsem si jistý v kterém. Chodíme do třech, Globus, Albert a Penny, mám pocit, že to byl Globus...
Dort - taková blbost a kolik to muselo dát práce...
Mercedes
Globální moderátor
Globální moderátor
Stálice
Stálice

Obrázky: 86
Zůstatek v hotovosti: 4457.20
Věk: 44
Křestní jméno: Petr
Specializace: ...a tak si patlám a patlám...

Nový příspěvekod Nobstice » 18. září 2015, 13:38

Určitě Globus :souhlas:
Máš - li něco na srdci, napiš tetce Nobstici
Pokud si nevíte s čímkoliv rady, napište SZ, poradím, pomůžu :-)
Číhám, číhám, na všechno se dívám. Oko mám bystré a jazyk břitký, leč srdce dobré - i když píšu výtky.
Nobstice
Globální moderátor
Globální moderátor
Těžký závislák
Těžký závislák

Obrázky: 1635
Zůstatek v hotovosti: 3406.07
V bance: 5016.95
Věk: 51
Specializace: Dort má mít hezkou podložku a pěkné pozadí

Nový příspěvekod Arielll » 18. září 2015, 14:15

Podívám se, ale nevzpomínám si, že bych tam někdy něco podobného viděla.
Arielll
Administrátor
Administrátor
Zdomácnělý(á)
Zdomácnělý(á)

Nový příspěvekod Nobstice » 18. září 2015, 15:01

Já jo :mala:
Máš - li něco na srdci, napiš tetce Nobstici
Pokud si nevíte s čímkoliv rady, napište SZ, poradím, pomůžu :-)
Číhám, číhám, na všechno se dívám. Oko mám bystré a jazyk břitký, leč srdce dobré - i když píšu výtky.
Nobstice
Globální moderátor
Globální moderátor
Těžký závislák
Těžký závislák

Obrázky: 1635
Zůstatek v hotovosti: 3406.07
V bance: 5016.95
Věk: 51
Specializace: Dort má mít hezkou podložku a pěkné pozadí

Nový příspěvekod Mercedes » 18. září 2015, 15:40

Já taky, právě ty zvláštně osekané "špalky" mi utkvěly v paměti. :souhlas:
Dort - taková blbost a kolik to muselo dát práce...
Mercedes
Globální moderátor
Globální moderátor
Stálice
Stálice

Obrázky: 86
Zůstatek v hotovosti: 4457.20
Věk: 44
Křestní jméno: Petr
Specializace: ...a tak si patlám a patlám...

Nový příspěvekod Luďa » 18. září 2015, 20:47

Moc děkuji Marcelko za přehled mlék. Většinou si dělám sama, protože jsem nevěděla co si vybrat. Postupně přecházím na živou stravu. :thanks:
Luďa
Začátečník maturant
Začátečník maturant

Obrázky: 0
Zůstatek v hotovosti: 106.46
Věk: 70
Křestní jméno: Ludvíka
Specializace: máma a bába

Nový příspěvekod Arielll » 18. září 2015, 21:33

Není vůbec za co. Jsem ráda, když ti to pomůže. To je obdivuhodné, že přecházíš na RAW. Pokud bys měla chuť, tak můžeš napsat do sekce Váš příběh. RAW strava je velice specifická a přejít na ni je ještě větší krok než vegetariánství nebo veganství.
Arielll
Administrátor
Administrátor
Zdomácnělý(á)
Zdomácnělý(á)

Nový příspěvekod Luďa » 20. září 2015, 21:29

Zatím jsem na začátku. Snad za nějaký měsíc, až budu vědět jestli mi to bude dlouhodobě vyhovovat. Jsem diabetička a musím dávat pozor na ovoce.
Luďa
Začátečník maturant
Začátečník maturant

Obrázky: 0
Zůstatek v hotovosti: 106.46
Věk: 70
Křestní jméno: Ludvíka
Specializace: máma a bába

Nový příspěvekod Arielll » 20. září 2015, 22:57

Jasně, budu se těšit.
Arielll
Administrátor
Administrátor
Zdomácnělý(á)
Zdomácnělý(á)

Nový příspěvekod kvitek » 21. září 2015, 20:17

Arielll píše:A kde ho Lenko kupuješ? Na internetu jsem o nich četla, ale v obchodech je nikdy neviděla.

Je to sezónní záležitost. Nyní ho mají ve větších hypermarketech jako je Globus, tam je teď i levnější, myslím 79Kč a určitě Makro. A pak se dá objednat na internetu asi celoročně :)
kvitek
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel

Nový příspěvekod Arielll » 21. září 2015, 20:47

Díky všem, podívám se po nich.
Arielll
Administrátor
Administrátor
Zdomácnělý(á)
Zdomácnělý(á)

Nový příspěvekod BarušVa » 30. červenec 2016, 10:03

Marcelko,dekuji moc za tve zkusenosti. I ja se zacinam hlasit k lidem, kterym zacalo zalezet na tom, co jedi. Uz nejaky cas ziju bez uzenin a masa, zacala jsem objevovat nadheru cisteho ovoce, zeleniny, seminek, orechu... k tofu a sojovym vyrobkum jsem mela blizko vzdycky. Velky pokrok bylo to, ze jsem zacala snidat - delam si kazde rano smoothie a nadhera je, ze muzu vyuzit to,co zrovna doma je a pokazde vyjde jina dobrota.
Moc rada bych z vegetarianstvi presla na veganstvi, ale zatim mi dela trochu problem sestavit si denni jidelnicek tak, abych mela dostatek bilkovin z ciste rostlinne stravy, takze jeste doplnuji nejaky tvaroh nebo vejce. Ale urcite to postupne prijde :souhlas:
Musim to tu poradne procist. Strasne moc dekuju za tohle tema. Jsem nadsena!
Objevení tohoto fóra byla šílená náhoda a já jsem za ni moc vděčná! :-)
BarušVa
Zabydlený(á)
Zabydlený(á)

Obrázky: 199
Zůstatek v hotovosti: 1051.17
V bance: 0.00
Věk: 33
Křestní jméno: Bára
Specializace: teprve začínám

Nový příspěvekod kvitek » 2. srpen 2016, 09:22

Bílkovina je živina bez které se náš organismus neobejde. A je potřeba se soustředit na to, abyste dodali tělu plnohodnotné bílkoviny. Z rostlinných zdrojů sice můžete získat dostatečné množství bílkovin (někdy i nadbytečné), ale většina z nich postrádá některé esenciální aminokyseliny. Za téměř jedinou plnohodnotnou surovinu je považována sója. Není to jen tak.. tělu chybí železo atd..takže zde je potřeba komplexně sledovat co jíme a co tělo potřebuje. Pokud to tak děláte, tak je vše v pořádku. Ten, kdo se tím zabývá, tak ví. Ten, kdo si shlédne pár dokumentů a hodlá se stál vegetariánem, nebo veganem, tak to bude průšvih. Ale pořád lepší než brambůrky a cola:). Dle mne, by měla být strava plnohodnotná a pestrá. Každý to vnímá jinak a určitě je fajn jíst tak, abychom se cítili dobře my a hlavně za čas i naše tělo.
kvitek
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel

Nový příspěvekod BarušVa » 2. srpen 2016, 17:19

Leni,moc dekuju za informace.Ja urcite nechci jen sledovat nejaky modni trend. Chci telu dat, co potrebuje a nedavat mu zbytecne to, co nepotrebuje. Moc ocenuji vase zkusenosti a znalosti ;)
Objevení tohoto fóra byla šílená náhoda a já jsem za ni moc vděčná! :-)
BarušVa
Zabydlený(á)
Zabydlený(á)

Obrázky: 199
Zůstatek v hotovosti: 1051.17
V bance: 0.00
Věk: 33
Křestní jméno: Bára
Specializace: teprve začínám

Nový příspěvekod kvitek » 5. srpen 2016, 09:48

Já to psala spíš všeobecně. Ale máš palec nahoru, hlavně aby ses cítila dobře a tělo to ocenilo:). Štíhlý člověk může být obézní, ve smyslu chybějící svaloviny, nebo silný podvyživený .. prostě když není bílkovina, tak není svalovina a to bude asi špatně.
kvitek
Stálý přispivatel
Stálý přispivatel

Zpět na Co jíst a proč